חוגי יוגה

 

דובי וולפסון, מורה בתחום הוראת היוגה משנת 2007. אני בוגר קורס המורים של נירה יורב, וחבר בארגון מורי היוגה. מלמד בשיטת סטווה יוגה, המשלבת תרגול תנוחות (אסאנות) תרגילי נשימה (פראניימה) ומדיטציה. שיעור היוגה הינו תרגול בהנחייתו של מורה הבקיא בעקרונותיה. שיעור סטנדרטי אורך שעה וחצי, ולרוב נפתח בחימום, במהלכו תרגול אסנות (תנוחות), פראנייאמה (נשימות) ומדיטציה ומסתיים בשוואסנה (הרפייה). בשיעורי היוגה שלי, השילוב של כל האלמנטים לוקח את היוגה הרבה מעבר לתירגול הפיזי.

 

העקרונות המלווים את תרגול היוגה:

דיוק התנוחה- העדר דיוק נובע מחוסר ניסיון, פציעה או א-סימטריה של הגוף. תרגול לא מדויק מחמיר בעיות רפואיות וגורם יותר נזק מתועלת. בשיעור, המורה מנחה ומתקן את תלמידיו, וכך מונע תרגול מוטעה. לכן מומלץ שלפחות חלק מתרגול היוגה יעשה בשיעור, עם מורה ולא רק לתרגל באופן עצמאי בלי עין של בעל מקצוע.

נינוחות בתנוחה- אחד מעקרונות היוגה הוא העדר מאמץ. במהלך התרגול על התלמיד להיות רגוע ומחובר לגופו, על מעלותיו ומגבלותיו ולהימנע משחיקה של הגוף במאמץ פיזי קיצוני. השקעת האנרגיה מתבטאת בריכוז ולא בהפעלת כוח.

תרגול שקט- גם בתרגול קבוצתי, העבודה היא פרטנית ופנימית. על סביבת הלימוד להיות מרגיעה ושלווה ולאפשר חיבור עמוק של התלמיד עם גופו, תודעתו ונפשו. ישנה חשיבות רבה לסביבה נטולת תחרותיות ומלאה בפרגון וכבוד הדדי.

תרגול נכון של אסנות היוגה משפר את היציבה, הכוח והגמישות של הגוף, וכן את יכולת הריכוז וכושר ההתמדה של התלמיד גם בחיי היום יום.

יוגה

למידע נוסף: