יוגה למתחילים

 

יוגה למתחילים

אפשר לתאר את היוגה כמערכת של תנועות גופניות שנועדו לקדם את השליטה בגוף ובנפש, על מנת להשיג שחרור פיזי ורוחני. תרגול יוגה יכול לעזור להגביר את המודעות העצמית, לקדם תחושה של שלווה ולהגדיל את הסיבולת והגמישות של הגוף. המטרה הבסיסית של היוגה היא לאחד את הגוף, הנפש והרוח על מנת להגיע לשחרור. עם זאת ישנם סגנונות יוגה שונים, ובתי ספר שונים, כאשר כל אחד מהם משיג, בדרכו, את המטרות המרכזיות של היוגה.

תרגול היוגה מורכב משלושה אלמנטים בסיסיים:

אסאנות (או תנוחות). הכוונה לתנועות שמסייעות לאיזון הגוף והנפש על מנת להצעיר את המוח, עמוד השדרה, הבלוטות והאברים הפנימיים. התנוחות נועדו גם להגביר את זרימת הדם באופן ממוקד לאברים ולבלוטות. התנוחות מבוצעות יחד תוך כדי ריכוז והגברת המודעות ובכך מייחדות את היוגה מהתעמלות, למשל.

פראניאמה מתייחסת לנשימה היוגית שמתבצעת, לרוב, דרך האף. הפראניאמה כוללת טכניקות נשימה שפותחו במיוחד על מנת לתעל את האנרגיה. האנרגיה יוצרת חיוניות בגוף ומסייעת למלחמה במחלות. נשימות היוגה משפרות גם את תפקוד המוח, מסייעות לסילוק הרעלים מהגוף ומקדמות רגיעה. תרגול פרנאימה מסייע לנשימה היומיומית ומגביר את הכושר הגופני של המתאמן. שילוב של אסאנה ופראניאמה יוצר מצב של חיוניות והתחדשות גבוהות.

מדיטציה (או השקטה, הרהור, ריכוז) מסייעת להגדיל את היתרונות של תנוחות היוגה על ידי ריכוז פעולות הריפוי כשנחוץ.

עבור מתחילים, הגילוי של היוגה יכול להיות מאד מרגש. והכוונה היא גם לאנשים מבוגרים אפילו לאוכלוסייה שמתגוררת בבית דיור מוגן. בתחילת הדרך מומלץ לנסות מספר סגנונות. מאחר שיש, כאמור, שיטות יוגה שונות, רצוי לנסות את חלקם כדי לקבוע איזו גישה מתאימה לכם ביותר.

 

סגנונות יוגה כגון: ויני יוגה, שיבנדדה, איינגר ואננדה – הם בדרך כלל עדינים יותר ויכולים להיות מעולים למתחילים. סגנונות אחרים כגון: אשטנגה וביקראם – נוטים להיות נמרצים יותר ולא מומלצים למתחילים.

 

 

יתרונות היוגה:

  • מסייעת לשמור את הגוף בכושר.
  • מחזקת את השרירים.
  • מסייעת להגיע לרגיעה.
  • מסייעת למניעה של בעיות בריאות ורגש שיכולות להופיע בכל גיל, ועוזרת לשלוט בבעיות אלה.
  • נשימות היוגה מגבירות את זרימת הדם בגוף, יכולות לסייע במניעת מחלות בדרכי הנשימה ובניקוי "מעברי" האוויר.
  • יש תנוחות יוגה רבות, שמתמקדות בבעיות ספציפיות כמו אלה שקשורות ללחץ דם, למערכת העצבים ולמחלות לב.
  • יכולה לקדם את בני כל הגילים בגישה חיובית לחיים.

 

מאמרים רבים עסקו ביתרונותיה הבריאותיים של היוגה. אחד המאמרים שפורסמו לאחרונה עסק במחקר שבוצע בשבדיה ובהודו ובו נבדקו מצבם של מעל 100 איש שתרגלו יוגה ומדיטציה באופן קבוע במשך שלושה חודשים. התוצאות מראות בברור שחלה ירידה בלחץ הדם, הקטנה בהיקף המותניים וירידה של סוכרים ושומנים בדם. כמו כן אובחנה עליה משמעותית ברמת הכולסטרול הטוב.

 

יוגה היא דרך מצוינת לשמור על גוף ונפש בריאים וחזקים בכל גיל. אבל, כל מי שמתחיל להתנסות ביוגה, חשוב להקשיב לגוף ולשים לב למגבלותיו. בכל עת שמרגישים כאב יש להפחית את עוצמת התנוחה או להפסיק אותה לחלוטין.

יוגה

למידע נוסף: